Proč revitalizovat náš dům
Tento článek vznikl na základě připomínky k projektu revitalizace objektu:
„Dnes byla v časopise SBD Pokrok vyhodnocena Energetická liga. Náš objekt se v měrné spotřebě tepla umístil na 10. místě (ze 195 objektů) před mnoha již "zateplenými" domy. Nabízí se tedy otázka, proč uvažovat o "zateplení" našeho domu ? A proč bylo již vynaloženo více než 100 tisíc korun z fondu oprav na Studii a následně na projektovou dokumentaci energeticky úsporných opatření ?
Děkuji za odpověď.“
Toto jsou dobré otázky, o kterých bychom měli důkladně diskutovat a detailně si je vyjasnit před začátkem rekonstrukce našeho objektu. Asi nikdo z nás nemá zkušenost s takovou revitalizací domu. Je tedy dobré se všemi otázkami podrobně zabývat a najít na ně správné odpovědi a řešení tak, abychom se vyvarovali možných chyb.
Pokusíme se na ně odpovědět z pohledu našich znalostí věci.
V připomínce vidíme několik zásadních aspektů, o kterých bychom měli diskutovat, než na Shromáždění rozhodneme o způsobu a provedení revitalizace našeho domu.
- Cíle revitalizace
- Spotřeba tepla
- Cena projektu
Cíle rekonstrukce
Otázka zní: Proč dělat revitalizaci objektu, když máme nízkou spotřebu tepla? Dokonce nižší, než řada zateplených paneláků. Musíme si tedy vyjasnit, jaké jsou cíle revitalizace. Pokud se podíváme do části B souhrnné zprávy uvidíme, že obsahuje zateplení stropů v -1 a 0 patře, opravu téměř havarijního stavu jižního průčelí (spoje lodžií jsou obnaženy, zatéká mezi panely lodžií a stěnou – absence vodorovných izolací lodžií), zateplení severního průčelí a rekonstrukci střechy. Zateplení objektu je tedy jedním z hlavních, ale nikoli jediný z cílů revitalizace – rekonstrukce objektu.
Zateplení souvisí se spotřebou tepla a jeho cenou. Ta bude zcela jistě v budoucnu stoupat. Nejlepší revitalizované panelové domy dnes dosahuji o 20 - 40 % větších úspor než náš dům. A tento trend dále pokračuje. To co je dnes bráno jako vynikající výsledek nemusí být zítra pravda. Ale o tom více níže.
Ostatní revitalizace cíle jsou :
nutné opravy, zejména lodžií a střechy, kde jsme po provedených sondách zjistili značně defektně provedenou tepelnou izolaci (místy i chybí!), a v neposlední řadě pak zlepšení vzhledu našeho domu. Ten byl postaven na přelomu 80. a 90. let. Dnes máme šanci mu dát pěkný, moderní vzhled tak, jako ho mají okolní domy. Většina z nás má zrekontruovanou koupelnu, kuchyň nebo celý byt. Proč bychom nemohli podobně zrekonstruovat i náš dům?
Spotřeba tepla
Článek v časopise KROK, který vydává SBD Pokrok, odkazuje na výsledky Energetické ligy, ročníku 2014. Více informací o Energetické lize najdete zde https://www.energetickaliga.cz.
Energetická liga porovnává spotřebu tepla jednotlivých domů v kWh/m2 plochy domu. To je jednoduchý, ale objektivní parametr, který změří jednotkovou spotřebu tepla každého měřeného domu. V letošním ročníku se náš dům umístil na 12. místě se spotřebou 43,3 kWh/m2. Ale nebylo tomu tak vždycky. Loni to bylo 49,4 kWh/m2 a předloni 54,1 kWh/m2.
Velký vliv na úspory tepla mělo kvalitní a nákladné vyregulování otopné soustavy v roce 2012, modernizace systému TRASCO v roce 2013, rekonstrukce výměníkové stanice v roce 2013 a odborné nastavení topné křivky. Zásadní vliv na spotřebu tepla ale má zodpovědné chování vlastníků bytů a družstevníků, kteří umí topit ve svých bytech úsporně a účelně. Jak jinak si potom vysvětlit, proč má stejný, nezateplený dům Suchý Vršek 2138, spotřebu 93,8 kW/m2? Tedy více jak dvojnásobnou oproti našemu domu. Pokud by většina lidí topila nezodpovědně, žádných úspor bychom nedosáhli.
Spotřeba 43,3 kWh/m2 je ale průměrné číslo a neříká nic o rozložení spotřeby tepla po jednotlivých bytech. Tento aspekt je důležitý, protože stejnou tepelnou pohodu musí mít jak středový byt, tak poslední krajní byt, či byt v přízemí, sousedící s nevytápěnými prostorami. Pravidlo většiny zde neplatí tzn. topnou křivku musíme nastavit tak, aby i poslední krajní byt měl kvalitní tepelnou pohodu. Za rok 2013 jsme měli sice spotřebu 43,3 kWh/m2, ale v 0 patře měli v některých bytech zimu, i při maximálním nastavení teploty v bytě. Proto výbor SVJ navrhl a realizuje následující opatření:
1) zateplení stropů -1 a 0. patře
2) zvýšení topné křivky (proběhlo v prosinci 2014 po sérii speciálních měření v krizových bytech).
Na základě společných diskuzí bude zateplení stropů -1 a 0 provedeno zatím pouze v prostoru mezi vnějšími a vnitřními dveřmi. Relativně nízkým nákladem tak můžeme docílit další významné úspory tepla a zvýšení tepelné pohody v nejkrizovějších bytech, protože topná křivka může být potom opět přenastavena o něco níže. Nastavení topné křivky pravidelně sledujeme a evidujeme, aby nedošlo ke zbytečnému přetápění ze strany Pražské teplárenské.
Pokud to shrneme. Dostali jsme se na maximum úspor tepla bez zateplení. Jakékoli další úspory tepla dosáhneme jen zateplením objektu. Současná spotřeba tepla je ale relativně nízká a proto projekt navrhuje zateplení tam, kde to přinese maximání efekt. Tj. zateplit severní stranu a střechu. Naopak sluníčkem vyhřívaná a na zateplení komplikovaná jižní strana by se nezateplovala. Zde bychom šli cestou podpory zaslívání lodžií.
Cena projektu
Proč bylo již vynaloženo více než 100 tisíc korun z fondu oprav na Studii a následně na Projektovou dokumentaci energeticky úsporných opatření a rekonstrukce domu ?
Celkově odhadované náklady revitalizace objektu jsou cca 17,5 milionu. Částka 100 tisíc korun je pouze 0,6 procenta těchto nákladů. Přijde nám rozumné nešetřit na přípravě projektu, výběru kvalitního stavebního dozoru a zejména na výběru realizační firmy. Navíc toto vše odsouhlasilo Shromáždění vlastníků, jako nejvyšší orgán našeho SVJ. Výběrem dodavatelů dokumentací jsme se důkladně zaobírali na schůzkách výboru a ušetřili jsme ještě cca 100 tisíc Kč oproti schváleným prostředkům Shromážděním SVJ. Důvody: dostatek podkladů pro rozhodnutí o revitalizaci, dobré zadání výběrového řízení – menší manévrovací prostor dodavatelů, jednoduší realizace. atd.
Na závěr
O revitalizaci projektu rozhodne příští shromáždění. Není to rozhodnutí výboru SVJ, který pouze připravuje podklady, shromažďuje názory a hledá poučení z chyb při revitalizaci jiných objektů. Těmto úkonům věnujeme velmi mnoho času, bez nároku na jakékoli ohodnocení. Vždyť je to i náš dům.
Je to rozhodnutí na desítky let dopředu. Proto bychom v hlavních otázkách měli mít maximální shodu…
Josef Netymach a Martin Dedouch
za výbor SVJ